Artyści VII MMF

TS MAGDALÉNA, Czechy

koreny-1140x520x1

Taneczne i ruchowe studio Magdalena zostało założone w 1998 roku i skupia się na pracy edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie tańca i edukacji ruchowej dzieci w wieku powyżej 4 lat. Studio aktualnie kształci 200 uczniów i studentów w dwóch grupach wiekowych: grupa od 14 do 18 lat oraz grupa powyżej 20 lat.
Nauczanie w studium polega na syntezie inspiracji ruchowych, muzycznych, literackich i dramatycznych, która ma prowadzić studentów do niezależnej autorsko interpretacji.
Spektakl zawsze opiera się na wewnętrznej pracy uczniów i studentów, by dać wyraz własnej indywidualności i ekspresji artystycznej.
Każdego roku studenci i uczniowie TS Magdalena rywalizują w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą.

Aneta Strzeszewska

black_small

Z zawodu pedagog oraz muzyk. Ukończyła Autorską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Brała udział w wielu szkolnych projektach muzycznych tj: Kabaret starszych panów, przeboje musicalowe, lata 20..30…i wielu innych. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Jeremiego Przybory „Stacja Kutno”. Zaśpiewała u boku Marii Sadowskiej, Magdy Ptaszyńskiej, Kate Ryan oraz rapera Ńemego.
Projekt ,, Kołysanki niedzisiejsze”
Każdy współczesny rodzic zna przynajmniej jedną kołysankę. Zazwyczaj repertuar zaczyna się i kończy na „Aaa kotki dwa”. Bardziej wnikliwi rodzice kojarzą jeszcze „Idzie niebo ciemną nocą”. Pewnie chcieliby nauczyć się jeszcze kilku, ale przecież one wszystkie „na jedno kopyto”.
Ideą projektu „Kołysanki niedzisiejsze” jest ocalenie od zapomnienia ludowych usypianek i piosenek, które są ukryte głęboko w pamięci ludzi starszych. Utwory te znacznie różnią się od popularnych, wszystkim znanych utworów. Ujmują niebanalną tematyką, linią melodyczną i bogatym słownictwem. W głowach naszych babć, dziadków jest wiele muzyki, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Te proste, ludowe melodie zagrane w nowoczesnych aranżacjach wzruszają, wyciszają oraz chwytają za serce.
85 letnia babcia Natalia, śpiewająca kołysanki swoim prawnukom, stała się główną inspiracją do stworzenia projektu „Kołysanki niedzisiejsze”. Maluchy uspokajały się, usypiały niby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!
Pomysł pojawił się nagle, podczas zwykłej codzienności.. Tak jak czasem przychodzi nam ,,coś na myśl”. A dokładnie było tak: Moja siostra Basia urodziła synka Stasia. Kiedy chłopiec płakał (szczególnie wieczorami) jego prababcia, a moja babcia Natalka, siadała przy kołysce i cieniutkim głosem śpiewała przeróżne piosenki, wprawiając w osłupienie wszystkich dookoła (Stasia również, bo on , jak za dotknięciem magicznej różdżki uspokajał się i zasypiał). Pamiętam jak z Basią stałyśmy pod drzwiami pokoju i śmiałyśmy się z usłyszanych słów jednej z piosenek ,,chysiały, chysiały”… No i właśnie pod tymi drzwiami Basia wpadła na pomysł żeby nagrać babcie. A potem to już w mojej głowie powstała wielka mapa myśli, i wiedziałam co dalej z tym pomysłem zrobić.
Głównym zamysłem projektu jest ocalenie od zapomnienia takich piosenek które pamiętają tylko starsze pokolenia. Chcemy aby były to kołysanki dla dzieci. Przez wiele lat pracowałam w przedszkolu i w szkole podstawowej. Dzięki temu, poznałam repertuar muzyki dziecięcej… Sama też wychowałam się na piosenkach Fasolek, Gawędy, Majki Jeżowskiej czy Tęczowego Music Boxu. Kochałam te kasety odtwarzane na ,,Kasprzaku”. Do dziś je mam. Teraz rynek muzyczny proponuje mnóstwo płyt z muzyką dziecięcą. Znajdziemy muzykę taneczną, słuchowiska, bajki-grajki… no i wreszcie kołysanki-utulanki. W kółko nagrywane 15 piosenek, różniących się od siebie prawie niczym. Ja wyszukałam takie kołysanki których nie znajdzie się w empiku, czy w internecie. Zaśpiewali mi je prawdziwi ludzie, w swoich rodzinnych domach, lub domach spokojnej starości. Rozmowy z nimi były dla mnie wielkim przeżyciem. Piosenkom towarzyszyły opowieści o wojnie, miłości, dzieciach i trudach wychowania w ,,tamtych czasach”. Nagrałam głos śpiewających staruszków. Spisałam szczątki zapamiętanego przez nich tekstu. A muzycy z którymi współpracuję, zajęli się aranżacjami muzycznymi. Piosenki które znajdą się na płycie mogą stać się dla wielu, osobistym pamiętnikiem, przekazanym kolejnym pokoleniom.

Pod koniec 2016 roku mam nadzieję że uda mi się wydać album ,,Szeptam” na którym znajdą się kołysanki niedzisiejsze. Na Gali Finałowej VII MFF zagram 12 piosenek w koncertowych aranżacjach. Na koncercie z pewnością nie zabraknie na nim wzruszeń i niespodzianek muzyczno-wizualnych.

Aneta Strzeszewska

Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej

dsc01827

Jego członkowie samodzielnie oraz we współpracy z innymi grupami i projektami muzycznymi badają i praktykują muzykę tradycyjną polskiej wsi. Ich działalność jest wyrazem poszukiwań śpiewaczek i śpiewaków tradycyjnych młodego pokolenia, którzy w pracy wokalnej upodobali sobie w szczególny sposób stylistykę dawnego wiejskiego śpiewu. W pracy badawczej i artystycznej czerpią inspirację i naukę zarówno ze spotkań z żyjącymi jeszcze wybitnymi wiejskimi artystami, jak i z nagrań archiwalnych.W tych poszukiwaniach chodzi przede wszystkim o radość ze wspólnego śpiewu, doświadczenie wspólnoty i przyglądanie się zawartym w niezwykłych pieśniach tradycyjnych zagadkom ludzkiego losu.

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej w składzie: Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Paweł Grochocki, Olga Kozieł, Michał Maziarz (gościnnie), Agnieszka Szokaluk – Gorczyca.

Ewa Grochowska

JUBILAT

dsc01716

Zespół Pieśni i Tańca “JUBILAT” został założony w 1975 roku w Świdnicy.

Od tamtej pory przez niemal 40 lat mieszkańcy nie tylko Świdnicy ale wielu innych miast Dolnego Śląska, Polski i zagranicy miało okazję oklaskiwać zespół, który nieustannie udoskonala swoje umiejętności.

W 1981 patronat nad “Jubilatem”,  który trwa aż do dnia dzisiejszego przejął Świdnicki Ośrodek Kultury.

Pomimo tego, że zespół pochodzi z Dolnego Śląska (południowo-zachodnia Polska) stawia sobie jako główne zadanie kultywowanie folklorystycznej tradycji wszystkich regionów z całej Polski. Przez promocję bogatych zasobów polskiej tradycji ludowej, zespół stara się ocalić od zapomnienia jej imponujące dziedzictwo.

Program :

•PIEŚNI I TANCE NA KRAKOWSKIM RYNKU   12  minut

•ŻYWIECKIE GRONICKI (folklor górali Beskidu żywieckiego) 15 minut, uhonorowane pierwszą nagrodą Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego w Zamku Książ  Liść Rododendronu.

•KUJAWSKIE ZADUMY (folklor Polski centralnej  Kujawiak i Oberek ) 15 minut

•TAŃCE ŚLĄSKIE (folklor Śląski, południowo-zachodnia Polska) 20 minut –możliwość dzielenia programu

•Kapela –tańce polskie -7 minut

•Kapela ,,wśród regionów” -7 minut

•TAŃCE GÓRALI SPISKICH- 15 minut

“Jubilat” nieustannie uczestniczy w licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Prezentował się niezliczoną liczbę razy na festiwalach oraz trasach koncertowych. Został wyróżniony wieloma dyplomami oraz gratulacjami od Ministerstwa Kultury i Sztuki, zarówno władz regionalnych i samorządów miejskich jak i oświaty.

Złota odznaka „Zasłużonego dla zakładu” 1978 r. przyznana przez Związek Zawodowy Metalowców.

Nagroda dziennikarzy polskich.w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca – Konin `80

I miejsce  nagroda – Liść Rododendronu w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Zamku Książ  1981 r .wyjazd do Jugosławii.

Certyfikat Twórczości sztuki ludowej Indie-Delhi

List gratulacyjny za dokonania w Popularyzacji folkloru w kraju i za granicą nadany przez Marszałka Sejmiku Dolnośląskiego-2004r.

PUCHAR MARSZAŁKA SEJMIKU DOLNOŚLĄSKIEGO w 2009 r w KONFRONTACJACH ZESPOŁÓW PIEŚNI I TANCA REGIONU DOLNOŚLĄSKIEGO.

Certyfikat Twórczości sztuki ludowej Cypr -2010r.

Listy gratulacyjne z festiwali  w których zespół  brał udział.

ZESPÓŁ ODZNACZONY ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ PRZEZ MINISTRA KULTURY I SZTUKI W WARSZAWIE  2011r

ZESPÓL ODZNACZONY  PRZEZ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W WARSZAWIE -Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” -2015r

Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego .-2015r

“Jubilat” podbił serca publiczność nie tylko w Polsce. Gościł w krajach sąsiedzkich w Niemczech oraz w Czechach ale także we Włoszech, w Austrii, Korei,Indiach, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Ukrainie ,Serbii, Wielkiej Brytanii, Litwie, Macedonii, Portugalii, Danii, Sardynii, Francji, Grecji, Słowacji ,Cyprze,Ibizie,Monte Carlo i na Węgrzech. Występy zespołu zawsze spotykają się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem publiczności.Wysoki poziom artystyczny zespołu został osiągnięty dzięki zaangażowaniu członków zespołu, ale także dzięki profesjonalnemu wkładowi choreografów oraz instruktorów:

LUBOMIRA SZMIDA,   obecnego dyrektora artystycznego (od 1985) oraz choreografa

ANNY TRZECIAK   asystenta choreograf

kontakt tel.516266091