Program VII MFF

PROGRAM WYDARZEŃ VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FOLKLORU

15.09 (czwartek) godz. 9.00-15.00 WARSZTATY TAŃCA LUDOWEGO DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Zajęcia taneczne dla najmłodszych prowadzone przez Agatę Kazimierczak, tancerkę, absolwentkę Pedagogiki Tańca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

17.09 (sobota) godz. 16.00 – 17.00 OTWARCIE WYSTAW: „CUDA, WIANKI, KOŁYSANKI” I „CZARY NAD KOŁYSKĄ”

17.09 (sobota) godz. 17.00-21.00 WYKŁAD i WARSZTATY EWY GROCHOWSKIEJ

Ewa Grochowska w swoim wykładzie „Dziecko i dzieciństwo w kulturze tradycyjnej i folklorze muzycznym” przedstawi nam funkcję kołysanek, wyliczanek i „zabawianek” i pokaże nam, ze to nie tylko forma zabaw z dziećmi.

Warsztaty “Jedzie, jedzie Pan Zelman” – zabawy muzyczne dla dzieci i rodziców – tradycyjne piosenki, gry i zabawy z różnych regionów Polski – zapraszamy rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i wszystkich, którzy chcą i potrafią bawić się jak dzieci

Warsztaty „Kraina tradycyjnych kołysanek” – zapraszamy rodziców z maluchami

18.09 (niedziela) Godz. 12-18 GALA FINAŁOWA

Warsztaty polsko-czeskie, podczas których będzie można wykonać własne zabawki, wyczarować anioły w szkle, ozdobić pierniczki czy pomalować drewniane zabawki oraz kiermasz rękodzieła (biżuteria, pierniki, zabawki dla dzieci etc.)

godz. 14.00 Uroczyste otwarcie Gali finałowej i występy zespołów z Polski (Zespół Pieśni i Tańca Jubilat) i z Czech (TS Magdaléna), koncert Anety Strzeszewskiej z zespołem, która zaprezentuje nam „Kołysanki niedzisiejsze” oraz koncert śpiewu tradycyjnego w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy Ewy Grochowskiej „Uśnij że mi uśnij, albo mi urośnij…” – muzyczna podróż po świecie dzieciństwa. Podczas koncertu usłyszymy tradycyjne kołysanki, pieśni związane z obrzędowością narodzin, chrzcin i pierwszych lat życia dziecka oraz opowieści o dzieciach, dla dzieci i wokół dzieci; zabrzmi także muzyka instrumentalna z centralnej i południowo – wschodniej Polski.

Podczas gali finałowej wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego „Cuda, wianki, kołysanki”.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy grup zorganizowanych w sekretariacie MDK „Muflon” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70, e-mail:muflon@sobieszow.pl

–   –   –   –   –   –   –   –   –   –   –   –

Uśnij że mi uśnij, albo mi urośnij…” – muzyczna podróż po świecie dzieciństwa.

Podczas koncertu usłyszymy tradycyjne kołysanki, pieśni związane z obrzędowością narodzin, chrzcin i pierwszych lat życia dziecka oraz opowieści o dzieciach, dla dzieci i wokół dzieci, tworzące szeroką narrację o życiu człowieka od chwili narodzin, poprzez miłość i doświadczenie rodzicielstwa. Zabrzmi także muzyka instrumentalna z centralnej i południowo – wschodniej Polski.

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej w składzie: Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Paweł Grochocki, Olga Kozieł, Michał Maziarz (gościnnie), Agnieszka Szokaluk – Gorczyca.

 

Dziecko i dzieciństwo w kulturze tradycyjnej i folklorze muzycznym,

17.09 godz. 17.00 wykład

Dzieciństwo i świat dziecka to odrębna kategoria w życiu społecznym i obyczajowości wsi. Kultura tradycyjna jest rozbudowanym systemem edukacyjnym, który oprócz funkcji opiekuńczych wprowadza dziecko w życie i przekazuje wiedzę o otaczającym świecie.

Podczas wykładu poznamy także funkcję kołysanek, piosenek, wyliczanek i „zabawianek”, które służą nie tylko do miłego spędzania czasu z dziećmi i przez dzieci.

WARSZTATY

Jedzie, jedzie Pan Zelman” – zabawy muzyczne dla dzieci i rodziców,

17.09 godz.18.00

Podczas spotkania uczestnicy nauczą się prostych piosenek, tradycyjnych gier i zabaw pochodzących z różnych regionów Polski. Będzie to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, ale i możliwość poznania melodii, rytmów i tańców, które wspomagają rozwój muzyczny i motoryczny dzieci oraz uczą współpracy w grupie.

Zapraszamy rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i wszystkich, którzy chcą i potrafią bawić się jak dzieci.

Prowadzą:

Olga Kozieł

Michał Maziarz

Maniucha Bikont

Ilość uczestników: do 25 osób

Wiek: 7 + (górna granica wieku – dzieci – 11 lat)

Czas trwania: 1,5 h

Kraina tradycyjnych kołysanek” , 17.09, godz.18.00

Rodziców z maluchami zapraszamy do krainy tradycyjnych wiejskich kołysanek. Będziemy się ich uczyć i wspólnie śpiewać.

Prowadzą:

Ewa Grochowska

Paweł Grochocki

Agnieszka Szokaluk – Gorczyca

Ilość uczestników: do 20 osób

Wiek: 1+ (z rodzicami)

Czas trwania: 1 h